HYPOTÉKY - Vývoj úrokových sazeb na konci roku 2015

Do Vánoc zbývá několik posledních dnů, avšak banky jakoby tuto dobu letos úplně zaspaly. Většina letních a podzimních akcí již doběhla, přitom o zimní akce zavadíme jen sporadicky. Zatímco se v jiných letech banky předháněly v tom, kdo nabídne zajímavější nabídku, letos se do pořádání vánočních kampaní příliš nehrnou. Důvod je prostý, pro letošek mají splněno.

Většina bank v druhém pololetí 2015 lehce zvýšila úrokové sazby, které se tak dostaly u standardní hypotéky opět nad 2 %.

Nicméně při trpělivém jednání se nám dařilo s bankami téměř ve všech případech dojednat sazby pod 2 %. Ani sazby 1,79 % - 1,89 % nebyly výjimkou.

Některé mají splněné ba přeplněné plány a dávají přednost klidnému závěru roku a žádné další slevy neplánují.

Momentálně nejnižší standartní úroková sazba na trhu po započtení všech slev je nyní:

1,59 %

Nutno ale podotknout, že sazba 1,59 % p.a. je podmíněna úvěrem vyšším než 1 mil. Kč, aktivním vedením účtu, zřízením a využíváním kreditní karty a zřízením rizikového pojištění, které je relativně drahé.

Prognóza pro rok 2016

Přesto, že nedokážeme věštit z karet, dle nejnovějších prognóz by se měl rok 2016 stále ještě nést v duchu nízkých hypotečních sazeb. Dočkat se sice můžeme mírného zdražení, ovšem to nebude nikterak bolestivé. Pokud nebude zřejmé ukončení současného kurzu měnové politiky České národní banky nebo nedojde k výraznému zhoršení ekonomické situace, prudký nárůst sazeb hypotečních úvěrů považujeme v příštím roce za velmi nepravděpodobný.

Krásné vánoční svátky přeje Helena Letáčková

Archiv novinek